شرایط برقراری «حقوق» برای پدر و مادر بیمه شدگان - صبحانه آنلاین | Sobhanehonline.com
کد خبر: ۲۱۴۷۵۷
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
قائم مقام سابق سازمان تأمین اجتماعی، درباره شرایط برقراری «حقوق» برای پدر و مادر بیمه شدگان توضیحاتی ارائه کرد.
شرایط برقراری «حقوق» برای پدر و مادر بیمه شدگانبه گزارش صبحانه،محمدحسن زدا، در صفحه اینستاگرامی خود مطالبی ویدئویی تحت عنوان «دانستنی‌های تأمین اجتماعی» منتشر می‌کند و به مرور برخی قوانین تأمین اجتماعی می‌پردازد.

وی در پاسخ به اینکه اگر بیمه شده‌ای در اثر حادثه یا بیماری فوت کرد آیا حقوقی برای پدر ومادر وی برقرار می‌شود؟ گفت: شرط برقراری حقوق برای پدر و مادر بیمه شده این است که بیمه شده در زمان حیات درخواست داده باشد که پدر و مادرش به دلیل آنکه منبع مالی و درآمدی ندارند و هزینه‌های زندگی آن‌ها را بیمه شده تأمین می‌کند، تحت کفالت وی قرار بگیرند.

زدا ادامه داد: اگر این‌طور باشد و در زمان حیات تحت کفالت آمده باشند، چنانچه بیمه شده فوت کرد، پدر و مادر می‌توانند حقوق وی را دریافت کنند، در غیر این‌صورت چنین امکانی وجود ندارد.

یکی از گروه‌هایی که می‌توانند تحت تکفل بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرند، والدین بیمه شدگان هستند که بنا به شرایطی به تبع آن‌ها از خدمات این سازمان برخوردار می‌شوند.

بر اساس قوانین و مقررات تأمین اجتماعی، برای تحت پوشش قرار گرفتن والدین و برخورداری آن‌ها از خدمات این سازمان، باید سن پدر ٦٠سال تمام و مادر ٥٥ سال تمام باشد.

به غیر از شرایط سنی، تأمین معاش پدر و مادر به عهده بیمه شده باشد و از هیچ سازمانی مستمری دریافت نکنند یا به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده ٩١ این قانون از کارافتاده باشند.

همچنین، در زمان ارائه تقاضای کفالت برای والدین، آن‌ها بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی نباشند.

بر اساس قانون، والدین بیمه شده برای تحت پوشش قرار گرفتن، مشمول سایر صندوق‌های بیمه و بازنشستگی از نظر پرداخت حق بیمه یا کسور بازنشستگی یا دریافت حقوق و مستمری نباشند./مهر
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر: